Domy pasywne: cechy charakterystyczne

Różnice widać na pierwszy rzut oka. Czym jednak konkretnie różnią się domy pasywne od standardowych konstrukcji?

Niskie zużycie energii to cel, do którego dąży wiele gospodarstw domowych. Domy pasywne pozwalają zbliżyć się do ideału tak bardzo, jak to możliwe.

Po pierwsze, niskie zapotrzebowanie na energię

Tym, co wyróżnia domy pasywne spośród wszystkich innych budynków mieszkalnych jest ich niezwykle niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do produkcji ciepła. Najważniejsze w tej kwestii jest to, że takie konstrukcje w zasadzie nie potrzebują żadnego zewnętrznego źródła wysokiej temperatury. Wystarczy, że będą ogrzewane tym, co produkują urządzenia elektryczne i sami mieszkańcy.Żarówka

W praktyce poziom zapotrzebowania na energię cieplną określa się w kWh na metr kwadratowy na rok. W przypadku tradycyjnych domów jest to około 120 kWh na m2. Dla porównania, domy energooszczędne charakteryzują się zużyciem na poziomie poniżej 60 kWh na m2 na rok. Jak na tym tle wypadają domy pasywne? W ich przypadku zapotrzebowanie na energię cieplną jest w zasadzie niedostrzegalne. Zadowalają się poziomem niższym niż 15 kWh na rok w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni.

Po drugie, specyficzna konstrukcja

Takie wyniki możliwe są przede wszystkim dlatego, że domy pasywne budowane są w specyficzny sposób. Metoda stawiania takich budynków uwzględnia przede wszystkim potrzeby związane z jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem energii cieplnej. I tak stosowane są materiały o większej izolacji cieplnej, w tym okna, montowana jest także wentylacja mechaniczna oraz wiele innych elementów.Dom pasywny

Ważne jest także to, że domy pasywne same w sobie konstruowane są w sposób specyficzny. Kiedy patrzymy na taki dom widzimy, że okna znajdują się z jednej strony, podczas gdy druga jest ich całkowicie pozbawiona. Chodzi o to, żeby promienie słoneczne w maksymalny sposób ogrzewały pomieszczenia i jednocześnie, aby wyeliminować mostki cieplne, które nie są konieczne.

Po trzecie, wyższe koszty budowy

Specyficzna konstrukcja, a przede wszystkim wyższa jakość dających większą izolację termiczną materiałów przekładają się niestety na wyższe koszty budowy tego rodzaju domów. To właśnie cena, którą trzeba zapłacić za konstrukcję jest kolejnym z wyróżników technologii pasywnej. Ile konkretnie więcej trzeba dać za postawienie takiego budynku?Rulonik pieniędzy

Z reguły, jeśli wszystkie warunki są takie same, koszty budowy domu pasywnego są nawet o 15 proc. wyższe w porównaniu z tradycyjną konstrukcją. Warto jednak dodać, że czasem może być o wiele drożej. W skrajnych przypadkach cena jest wyższa nawet o jedną trzecią. W przeliczeniu na ogólne koszty budowy są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Po czwarte, nie tylko domy

Chociaż opisuje się przede wszystkim domy pasywne, można także w tej technologii budować zupełnie inne budynki. Przykładowo, w Słomnikach pod Krakowem postawiono kilka lat temu halę sportową wybudowaną całkowicie w technologii pasywnej. Podobnie można budować także biura czy szkoły.